Částicová kamera MX-10 - logo

O MX-10

Digitální částicová kamera MX-10 je unikátní vzdělávací pomůckou pro demonstraci ionizujícího záření a analýzu radioaktivních zdrojů.

Společně s přístrojem je dodáván specializovaný software Pixelman©, který nabízí rozhraní jak pro odborníky na částicovou fyziku, tak i pro studenty a učitele fyziky na středních či vysokých školách.

Hlavní přednosti kamery MX-10

  • okamžitá vizualizace – na rozdíl od tradičních kvantových detektorů (GM trubice, scintilátory), je toto zařízení v podstatě digitální radiační videokamera
  • jasné rozlišení částic - α, β, γ, MIP částice (např. miony z kosmického záření)
  • jednoduché použití pro školní experimenty
Specifikace MX-10

Úspěšná mezinárodní spolupráce při podpoře vědy

Výrobce zabezpečovacích systémů JABLOTRON, výzkumné instituty pod taktovkou CERNu a ÚTEF ČVUT v Praze stojí za společným úsilím o vytvoření přístroje, který přiblíží unikátní technologii Medipix/Timepix mladým lidem se zájmem o fyziku.
Více

Čip Medipix/Timepix

Seznamte se s touto průlomovou technologií pocházející z dílny těch nejlepších inženýrů. Tento čip, původně navržený pro kvalitnější zobrazování při mamografii, je v současnosti testován a využíván nejen jako součást přístrojů pro léčbu rakoviny, ale také například v materiálové analýze, optice nebo vesmírném programu.
Více

Výsledek měření radiace v kanceláři a na palubě letadla

Měření přirozeného pozadí přístrojem MX-10 (2 min)
1. v kanceláři firmy Jablotron
2. ve výšce 11 km (na palubě letadla)

Program Pixelman

Soudě jen dle budovy pracoviště ÚTEF ČVUT v Praze byste sotva hádali, co všechno má již tým výzkumníků v čele s Dr. Stanislavem Pospíšilem za sebou. Vzdálený monitoring radiace v okolí obrovských podzemních detektorů v CERNu nebo přímo na palubě mezinárodní kosmické stanice ISS jsou jen některé z příkladů jejich specializovaných aktivit.
Více

MX-10 v médiích

Články o kameře MX-10.

Reference

Zpětná vazba od našich zákazníků.